Fåglar,  Foto,  Naturligt

Nattskärror vid Viksta stentorg

Kom och besök en gammal havsstrand mitt i skogen och 75 meter över havet!” står det på Länsstyrelsens hemsida när man söker fram Viksta stentorg.
Detta stentorg med omnejd är ett litet naturreservat här i norra Uppland som man kan besöka om man vill se ett typiskt klapperstensfält. Såna här områden med massor av runda, fina stenar skapades när det fortfarande fanns ett vidsträckt hav på platsen, det vill säga efter senaste istiden.

Dock var det inte min geologiska nyfikenhet som tog mig till Viksta stentorg denna sena kväll i mitten av juni – nej, det var fågelnörden som ville ta chansen att lyssna på nattskärrorna som häckar här sedan många år. Nattskärran är en skygg och ganska sällsynt fågel som man ändå kan höra rätt bra (om man vet när och var man ska lyssna), men som man väldigt sällan får syn på. Denna gång var inget undantag för min del, men jag var glad ändå eftersom jag redan från parkeringen kunde höra nattskärrans säregna surrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Om ni är nyfikna på lätet kan ni lyssna på det här!

Är det för övrigt inte fascinerande att denna märkliga fågel, som större delen av året befinner sig i tropiska Afrika, har valt att fortsätta komma just till detta till område år efter år..?

stentorg
stigen mot Viksta stentorg
Jag gick inte hela vägen upp till själva ”torget”, men så här ser det ut i stora drag när man följer stigen upp för åsen.
Sten, sten och ännu mer sten… Tydligen är lagret av dessa stenar cirka två meter djupt, vilket gör att växtligheten har svårt att etablera sig och platsen förblir öppen även efter många tusen år.
solnedgång vid Viksta stentorg
Dags att säga adjö till Viksta och nattskärrorna för denna gång. På åter-hörande nästa sommar!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *